Eyvah CEO oldum

Nasıl bir CEO lazım; kuşkucu, hızlı, otantik/yerel, uyumlu ve uyabilen, şeffaf, her şeyi bilen, geleceği okuyan, iletişimci, acımasız ama cana yakın ve insancıl, zeki ve çevik, rahatsızlıkta rahatlayacak, adrenalin seven…Var mısınız?

“…Her gün üzerimize kilitlenmiş bir füze varmış gibi yaşıyoruz. Kaç tane olduğunu, nereyi hedeflediğini, ne zaman düşeceğini bilmiyoruz…”

“…Go-kart yapmaya gittiğini sanıyorsun, altına F1 yarış arabası veriyorlar…”

Bu cümleler fildişi kulelerde oturan patron vekillerine ait. CEO (Chief Executive Officer) yani İcra Kurulu Başkanlarına, “Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” diye sormuşlar… Biz de bir eli yağda bir eli balda diye düşünürdük, meğer CEO da, kral gibi çıplakmış!

Dünya çapında yönetici seçme ve yerleştirme hizmeti sunan Heidrick&Struggles, Said Business School ve Oxford Üniversitesi “CEO Raporu” ilginç bulgulara sahip.

CEO bulmak bugüne kadar niteliklerinden dolayı doğru adamı bulmak anlamında zordu, bundan sonra bu koltuklara oturmak isteyen yeterli sayıda aday bulmak zor olduğu için kabusa dönüşecek. CEO’ların neredeyse tamamının ezberi bozulmuş, topu şaşkın, çoğu hazırlıksız, hepsi stresli ve çıplak.

İdeal CEO’nun tarifini yapacak olursam; kuşku duyacaksın, hızlı olacaksın, erken uyarı sistemi kuracaksın, otantik/yerel olacaksın, uyum sağlayacaksın, şeffaf olacaksın, her şeyi izleyecek ve bileceksin, geleceği okuyacaksın, iletişimci olacak ama kıvamında iletişim kuracaksın, her gün değişeceksin, acımasız ama cana yakın ve insancıl olacaksın, zeki ve çevik olacaksın, rahatsızlıkta rahatlayacak, adrenalin seveceksin… Yoksa CEO olamazsın.

Her dönem, kendine özgü çalışan profili yaratır. Bugünün makbul CEO’su da…

Yaprak Özer’in bugünün CEO’larından örnekler de verdiği bu yazının tamamını yasal  indirmek için lütfen tıklayın.

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI

İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.

YAZAR HAKKINDA

Gazeteci – Yazar, İndeks İçerik İletişim Danışmanlık Kurucusu Yaprak Özer Türkiye’nin ilk yönetim ve İK yayınlarının çıkarılmasında görev aldı. Hürriyet, Sabah ve Milliyet gazetelerinde köşe yazıları yazdı. TRT2’de ve CNN Türk’te, Bloomberg HT’de ekonomi, yönetim, eğitim ve İK programları hazırlayıp sundu. Türkiye’nin ilk içerik iletişimi ve içerik yönetimi şirketi İNDEKS ile Türkiye’nin yerli – yabancı portföye sahip ilk konuşmacı ajansını kurdu. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2003 yılı “Yarının 100 Lideri” arasına seçildi. İndeks Konuşmacı Ajansı bünyesinde konuşmacı kimliğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlarda moderatör olarak görev alıyor, medya ilişkileri eğitimlerinde İngilizce ve Türkçe olarak performans gösteriyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARINDAN

Ayrıca http://www.yaprakozer.com/ ‘u ziyaret edeblirsiniz

BENZER YAZILAR

Kendi CEO’nu yetiştir

Bir zamanlar Koç’un Can’ıydı

Gelecek değişimde!

Sosyal CEO, şirket itibarını artırıyor

MedyaİlişkileriEğitimi Broşürü