Gürkan Zengin, ALJAZEERA TURK Haber Direktörü, TV Program Yapımcısı, Sunucu


TRT Haber Merkezi’nde başladığı gazetecilik mesleğinde özel kanalların çıkışı ile muhabir ve haber direktörü olarak deneyim kazandı. Gürkan Zengin şimdilerde bir dünya markası olan Al Jazeera’ya ait Al Jazeera Turk’ün Haber Direktörlüğü’nü yapıyor. Zengin; gazetecilik, televizyon haberciliği, basının fonksiyonu ve etkileri konularında analizler yaparak etkili bir eğitim programı sunuyor.

GAZETECİLİK, TV HABERCİLİĞİ, BASININ FONKSİYONU

Gürkan Zengin derin mesleki tecrübesi sayesinde Türkiye’de gazeteciliği en iyi yorumlayan profesyoneller arasında yer alıyor. Zengin; gazetecilik, televizyon haberciliği, basının fonksiyonu ve etkileri konularında analizler yaparak etkili bir eğitim programı sunuyor. Gürkan Zengin ayrıca Türk Dış Politikası ve iç siyasetin objektif ve doğru okunması konularında bir uzman olarak bilgi birikimini yine etkili bir eğitim ile aktarıyor.

 

Gürkan Zengin Kimdir:

Gürkan Zengin tecrübeli bir gazeteci. Haber direktörlüğünü yaptığı Aljazeera Turk’de çalışmak isteyen bir habercinin hangi özelliklere ait olması gerektiği ile ilgili düşünceleri Zengin’in mesleğine bakışını çok iyi özetliyor: “Ön koşul şu; mesleğin temel ilkelerini içselleştirmiş olacaksınız. Gazeteciliğin temel ilkesi doğru ve tarafsız haberdir. Burası bir basın organı, gazetecilik yapılan bir yer. Burada çalışacak herkes gazeteciliğin siyasi mücadelenin bir aracı, bir aleti olmadığını bilecek, haberin namusunu koruyacak. Politik perspektifleriniz olur, olmalıdır. Ama ‘haber’e dokunamaz, onun gerçekliğiyle oynayamazsınız, haber bize ait birşey değildir, haber halkındır, biz gazeteciler olarak onu bulmanın, onu aktarmanın aracıyız. Asla taviz vermeyeceğimiz üç prensibimiz var: Doğruluk, tarafsızlık ve insan odaklı olmak. Bunlar gazetecilik ilkeleri olarak söylenir hep ama hayata ya geçmez ya da tatminkar şekilde geçmez. Biz burada iddialıyız. Haberi hızlı verelim, ‘en önce’ verelim diye bir hırsımız yok ama ‘doğru verelim’ diye bir derdimiz var. Haber geç verilebilir, ‘yanlış’ verilemez.

  • Al Jazeera Turk Haber Direktörü
  • TV Program Yapımcısı, Sunucu
  • Meslek hayatına TRT Haber Merkezi’nde başladı.
  • ATV için Ankara’da altı yıl Başbakanlık ve TBMM muhabiri olarak görev yaptı.

HANGİ KONULARDA EĞİTİM ALABİLİRSİNİZ?

 

MedyaİlişkileriEğitimi Broşürü